Telefonda Çıkan Reklamları Engelleme


telefondacikanreklamlariengelleme
Pop-up reklamlar, en müdahaleci türdeki reklamlardır. Bu mobil cihazlarda çok daha fazla sorun çünkü mobil cihazlar hem bilgisayarlara göre küçük ve taşınabildiklerinden daha az donanımsal yeteneğe sahiptir hem de veri sınırlamasına tabidirler. Ağır web sayfalarını indirmek yeterince veriyi alır: bir reklam pazarlama mesajını yüklemek için ek ücret ödemek zorunda kalırsınız.

Neyse ki Android kullanıcıları için cep telefonunuzda pop-up lara katlanmak için bir neden yok. Ve burada, Android telefonunuzda görünen pop-up‘ ları durdurmanın üç basit yolunu anlatacağız. Bu ipuçlarının hepsi Android tabletler için de çalışmaktadır.

Pop-up’ ları önlemek için Opera Tarayıcı kullanın

Ücretsiz Opera Tarayıcısı yerleşik bir reklam engelleyici içerdiğinden, Android telefonunuzda veya tabletinizde gezinirken reklamlardan kaçınmanın en basit yolu budur.

Chrome’u kullanmayla ilgili çok fazla heves sahibi değilseniz Opera Browser’ı Google Play‘den ücretsiz indirebilirsiniz.

Android‘de pop-up reklamları durdurma: Android tarayıcısındaki pop-up‘ları engelleme

Bu oldukça basittir. Tarayıcıyı açın. Sağ üst köşede görebileceğiniz üç noktalı menü simgesini tıklayın. Listeden ‘Ayarlar’ı seçin.

Şimdi görünen menüden ‘Gelişmiş’i seçin.

‘Engelleme pop-up’larının etkinleştirildiğinden emin olun. Android tarayıcısını kullandığınızda, Android akıllı telefonunuzda bir pop-up reklam görmemeniz gerekir.

Android‘depop-up reklamları durdurma: Chrome‘dapop-up‘ları engelleme

Chrome tarayıcısı ile benzer bir sonuç elde edebilirsiniz. Chrome’u açın ve ardından sağ üst köşedeki üç noktalı menü simgesini tıklayın. ‘Ayarlar’ bölümüne gidin ve seçin.

Aşağı kaydırın ve ‘Site Ayarları’ nı ve ardından’ Açılır Pencere’ leri seçin. Bu seçeneği tıklayın. Varsayılan olarak, pop-up’lar engellenecek ve seçenek ‘Pop-up Engelleme (önerilen)’ olarak belirecektir. Ancak açılır pencerelere izin verilirse, bu seçeneği değiştirmek için kaydırıcıyı hareket ettirin.

Android’de pop-up reklamları durdurma: Chrome’u kullanın ve Veri Tasarrufu’nu etkinleştirin

Aslında Android tarayıcı yerine Chrome’u (pop-up engellendiğinde) kullanmak, veri kaybına neden olan bazı reklamcılık elemanlarını engellemeye yardımcı olacaktır. Öncelikle herkesin Veri Tasarrufu seçeneğini etkinleştirmesini tavsiye ederiz. Veri Tasarrufu, mobil cihazlarda gerekli olmayan web sayfalarının yönlerini sıkıştırır. Telefonunuz artık gereksiz reklamları ve animasyonları kaldırmak için uğraşmadığından daha yumuşak bir web tarama deneyimi sağlar ve veri faturanızdan tasarruf etmenize yardımcı olur. Bu bazı web sayfalarının tıkanık görünmesine sebep olabilir. Ancak, Veri Tasarrufu’ nu daima devre dışı bırakabilirsiniz. Bu iki saniyelik bir iştir. 

Chrome’u açın ve ardından sağ üst köşedeki üç noktalı menü simgesini tıklayın. ‘Ayarlar’ bölümüne gidin ve seçin.

Ayarlar’ın altında, aşağı kaydırın ve ‘Veri Tasarrufu’ seçeneğini belirleyin. Sağ üst köşedeki kaydırıcıyı ‘Kapalı’dan’ Açık’a doğru itin. Veri Tasarrufu’nı istediğiniz zaman devre dışı bırakmak için, bu işlemi tersine çevirmeniz yeterlidir.

Android’de pop-up reklamları durdurma: Android için AdblockTarayıcı’yı yükleyin

Adblock, Android kullanıcıları için kendi tarayıcısını sunar. AdblockTarayıcı’yıGoogle Play’den ücretsiz indirebilir ve onunla başka bir pop-up reklam görmeden rahatça kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, Chrome’u kullanmayı tercih ederseniz bir reklam engelleyicinin nasıl kurulacağını da göstereceğiz.

Android’de pop-up reklamları durdurma: Chrome’da bir reklam engelleyici yükleyin

Android tarayıcısındaki pop-up’ları engelledikten ve Chrome’da Veri Tasarrufu’nı etkinleştirdikten sonra, Android’teki pop-up reklamlar tarafından halen sorun yaşıyorsanız, yapabileceğiniz bir başka adım daha vardır.

Root edilmiş bir Android kullanıyorsanız, birkaç reklam engelleyicisinden bir tanesini yükleyebilirsiniz.

Çoğu kullanıcınınAndroid’leriroot edilmiş değildir, bu nedenle işler biraz daha zor olur ancak kesinlikle imkânsız değildir.

Düzenli olarak kullandığınız tüm Wi-Fi şebekeleri için şunları yapmanız gerekecektir;

Ad-blockPlus’ ı hala yüklemeniz gerekiyor. Bunu yapmak için öncelikle Ayarlar, Güvenlik’ e gidip ‘Bilinmeyen kaynaklar’ özelliğini etkinleştirmeniz gerekecek.

Şimdi, Ad-block Plus indirme bağlantısına göz atmak için Chrome’ u kullanın ve Ad-block Plus’ ı indirin. Yüklendikten sonra, Dosya Yöneticisine gidin, indirmeyi bulun ve yüklemek için tıklayın.

Ne yazık ki, root edilmemiş bir telefonda Ad-block Plus, ağ ayarlarınızı yapılandırılamıyor; bu yüzden manuel olarak bunu yapmanız gerekiyor. Önce, Ad-block Plus‘ ı açın ve sağ üst köşedeki ‘Yapılandır’ ı tıklayın. Görüntülenen proxy yapılandırmasını not alın. Ardından ana ekranınızdan Ayarlar’ a gidin ve sonra Kablosuz’ a gidin. Bağlı olduğunuz şebekeye uzun basın ve ‘Şebekeyi değiştir’ seçeneğini belirleyin.

‘Gelişmiş seçenekleri göster’ i etkinleştirin.

‘Proxy ayarları’ na gidin ve açılır listeyi ‘Hiçbiri’ ile ‘El ile’ olarak değiştirin.

Şimdi Ad-block Plus’ ın size sunduğu ayarları girin. Bizim denememizde Proxy, ‘localhost’ ve Port ‘2020’ olarak verildi. Artık o ağdan göz attığınız web sitelerinde hiç reklam görmeyeceksiniz.


1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir