Telefona Gelen Reklam Mesajlarını Engelleme


telefonagelenmesajlariengelleme
Son zamanlarda cep telefonları pek çok kısa mesaj spam’ ı sorunuyla karşı karşıya kalmakta.

Suçlu olarak en başta Facebook’ un telefon üreticilerine kullanıcılarının telefon numaralarını vermeye başladığı düşünülüyor. Bu iddianın doğruluğu ya da yanlışlığı makalemizin konusu dışında olduğundan buraya değinmeden  can sıkıcı SMS spamlarını nasıl engelleyeceğiniz konusunda bazı ipuçlarına değineceğiz.

Doğal olarak, içerikteki bazı ipuçları, birinin size mesaj göndermesini engellemek için de kullanılabilir

Cep Telefonu Sağlayıcısı Üzerinden Engelleme Nasıl Yapılır?

Herkes her yerde e-posta sağlayıcıların spam filtrelerine sahip olduğunu biliyor ancak cep telefonu şirketinizin de SMS mesajları için spam filtreleri olduğunu biliyor muydunuz ? SMS spam‘ i aldığınızda, bu mesajların filtrelerden geçerek telefonunuza geldiği anlamına gelir. En iyi ihtimaliniz, telefon sağlayıcınıza başvurarak spamcı hakkında bilgi vererek onları spam filtrelere ekleyip telefonunuza erişmesini önleyebilirsiniz.

SMS spam ile uğraşırken, bazen tek bir numara tarafından spam alırsınız, ancak çoğu zaman farklı kaynaklardan pek çok SMS de geldiği oluyor. Bazıları dürüst davranarak sizden istedikleri gibi “DURDUR” mesajını cevaplama şansı tanırlar, ancak çoğu telefon sağlayıcıda düşündüğünüz gibi çalışmanız pek olası değildir. Elbette, spam sonunda duracak, ancak spam gönderenler için bu sefer de bu numarada gerçekten hedef ve gerçek bir kişi olduğu doğrulanmış oluyor. Bu nedenle aynı kaynaktan gelen spam mesajı engelleseniz bile farklı kaynaklardan daha fazla mesaj almaya başlamanız da olasıdır.

Operatörünüzden alabileceğiniz yardımlara değinelim;

Turkcell Reklam Mesajlarını Engellemek İçin İzlenecek Adım

Gelen mesajı 2780 gönderin. Bu sayede size mesaj gönderen ilgili kişi ya da kuruluşu engellemiş olursunuz.Vodafone Reklam Mesajlarını Engellemek İçin İzlenecek Adım

444 0 542 arayarak veya internet üzerinden online işlem menüsünü kullanarak reklam içeren SMS’ leri engelleyebilirsiniz.

Avea Reklam Mesajlarını Engellemek İçin İzlenecek Adım

7672’ ye “İptal Reklam”yazıp gönderdiğinizde de Avea’ dan gelecek reklamları engellemiş olursunuz.

 

Android Telefonlarda SMS Spam Engelleme

Android telefonunuz varsa, şanslısınız, çünkü kişi listelerinizde olmayan kişilerin SMS mesajlarını engelleyen bir sürü uygulama var. Bu, belki de spamdan kurtulmanın en kolay yoludur, ancak sayfanın altındaki taşıyıcı tabanlı seçeneklere de bakabilirsiniz.

Burada örnek olarak incelediğimiz uygulama: Anti SMS Spam & TextFilter.

Bu uygulamanın tek hedefi doğrudan spam mesajların engellenmesi olduğundan işinizi fazlasıyla halledecektir.

Bu uygulamanın en önemli özelliği ise bilinmeyen numaraların tamamını tek seferde “Blockunknownnumbers” (bilinmeyen numaraları engelle) diyerek engelleyebiliyor olmanız. Ancak bu durumda listenizde olmayan birisi size ulaşmak istediğinde de mesajının gelmesini engellemiş olacağınızdan biraz fazla kontrolsüz bir seçim olabilir.

Diğer önemli bir özelliği ise sadece numaraları değil içeriğe bakarak istemediğiniz kelimeler içeren mesajları da engelleyebiliyor olmasıdır.

Benzer şeyleri yapan ya da daha farklı ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek daha fazla özelliklere sahip diğer uygulamalar da var. Bu uygulamaları tercihinize göre keşfetmek size kalmış.

IPhone‘ larda SMS Spam Engelleme

iPhone, Android telefonlara göre kontrolü daha fazla elinde tutan bir işletim sistemine sahip olduğundan, yetki isteyen yazılımları marketine almıyor maalesef. Bu sorunu uygulama ile çözmek için biraz daha kendi başınıza kalmış oluyorsunuz ancak iOS işletim sisteminde de sorununuzu nasıl çözeceğinizi tarif edeceğiz.

Öncelikle iPhone‘unuzu jailbreak yapmanız gerekmekte. Bazı durumlarda resmi olarak buna izin verilmediği için sorumluluğun tamamen sizde olduğunu hatırlatmak isteriz.

Jailbreak yaptıktan sonra SMS spamini engellemenize yardımcı olacak Cydia‘ dan bazı uygulamalar yükleyebilirsiniz. iBlackList bu konuda herkesin tavsiye ettiği bir uygulama. Bu uygulama sayesinde iOS tabanlı telefonunuzda istenmeyen reklam mesajlarını engellemeyi başarabilirsiniz.

Google Voice‘ u Kullanarak SMS Spam Engelleme

Bir Google Voice kullanıcısıysanız, spam gönderenleri doğrudan Web paneline girip istediğiniz mesajın Report Spam (Spam Olarak Bildir) düğmesini tıklayarak Voice‘dan engelleyebilirsiniz.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir