Safari İstenmeyen Reklamları Engelleme


safari
Not: Safari web tarayıcısı Apple tarafından üretildiğinden çoğunlukla iOS işletim sistemi destekli kullanılan bir tarayıcıdır ancak bu makaleyi Windows, Mac veya iOS işletim sistemlerinde Safari Web tarayıcısı çalıştıran kullanıcıların tamamı için oluşturduk.

Açılır pencereler uzun zamandan beri birçok internet kullanıcısının canını sıkan bir konu olmuştur. Reklamların çoğunlukla hizmet sunan sayfa sahiplerinin asıl amacı kar etmek olduğundan başvurduğu bir yöntem olduğunu kabul ediyoruz. Ancak bazı reklamlar o kadar sinir bozucu hale gelebiliyor ki, pek çok kullanıcı bu rahatsızlıklardan sonra ister istemez, reklamların engellenmesine yönelik çözüm arayışı içine giriyorlar. Bu nedenle reklamlar içerik üretimi için üreticiler tarafından ciddi bir motivasyon kaynağı olsa da modern anlamda yaygın olarak kullanılan pek çok tarayıcı için çözümler sunulmuş durumda.

 

Apple‘ınSafari tarayıcısı hem Windows hem de Mac platformlarında, ayrıca iPad, iPhone ve iPod touch‘daentegre bir açılır pencere engelleyici sunuyor. Biz de bu yazımızda, bu kullanışlı özelliğin birkaç basit adımda nasıl etkinleştirileceğini veya devre dışı bırakılacağını anlatmak ve safari kullanan okuyucularımıza faydalı bir rehber sunmak istiyoruz.

Mac OS X ve MacOS Sierra Kullanıcıları

Eğer MacOS X veya MacOS Sierra Kullanıcısı iseniz ekranınızın üst kısmında bulunan tarayıcı menüsünde Safari‘ yi tıklayın. Açılır menü görüntülendiğinde Tercihler‘i seçin.Menü seçimini tıklamak yerine şu kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz: Command + Virgül (,)

 

Safari‘ninGeneral Preferences (Genel Tercihler) iletişim kutusu artık tarayıcı pencerenizin üzerinde görünür hale gelecektir. Bu kutudan Security (Güvenlik) sekmesini tıklayın.

Safari‘ninGüvenlik Tercihleri karşınıza geldiğinde, web content (web içeriği) bölümünde bir onay kutusu eşliğinde Blockpop-up Windows (Açılır pencereleri engelle) etiketli bir seçenek bulunur.Etkinleştirilmemişse, etkinleştirme işlemini tamamlamak için boş onay kutusunu tıklamanız yeterlidir. Bu onay kutusu işaretlendiğinde, Safari‘ninentegre açılır pencere engelleyicisi etkin duruma gelecek ve artık istenmeyen pop-up’ları engellemeye başlayacaktır.

 

IOS (iPad, iPhone, iPod Touch)

Cihazınızın ana ekranında Ayarlar simgesini seçerek ayarlar kısmına gelin. iOS Ayarları menüsü görüntülenmelidir. Safari etiketli seçeneği görene kadar aşağı kaydırın ve bu seçeneği gördüğünüzde bu seçeneği seçin.

Safari‘ nin Ayarlar ekranı karşınıza gelecektir. Genel bölümünde bulunan Block pop-ups (Açılır Pencereleri Engelleme)seçeneği, eşlik eden ON / OFF (AÇMA / KAPAMA) düğmesini seçerek etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir. Genellikle varsayılan olarak siz ayarlardan değiştirmediğiniz sürece devre dışıdır.

 

Windows

Tarayıcı pencerenizin sağ üst köşesindekiAction Menu ( Eylem Menüsü) olarak da bilinen Gear (Vites) simgesini tıklayın. Açılan menü göründüğünde, Block pop-up Windows  (Açılır Pencereleri Engelleme) seçeneğini işaretleyin. Bu seçeneğin solunda bir onay işareti varsa, Safari‘nin tümleşik pop-upengelleyicisi şu anda etkin durumdadır. Etkinleştirilmemişse etkinleştirme işlemini tamamlamak için bu seçeneği tıklayarak etkin hale getirmeniz yeterlidir.

Safari‘nin açılır pencere engelleyicisini açıp kapatmak için aşağıdaki klavye kısa yollarından da yararlanabileceğinizi unutmayın: CTRL + ÜST KRKT + K


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir