Reklam Engelleme Android


rk-andro
Reklamlar pek çok hizmetin var olmasını ve devamlılığını sağlamaktadırlar. Bununla birlikte, bazen reklam yerleşimleri gerçekten can sıkıcı olabilir, bu da kullanıcı deneyiminin çekici olmamasına neden olur. Bu yazıda, reklamların Android’ de görünmesini engelleyen yöntemlere bakacağız. Reklamların, uygulamalarda ve oyunlarda veya yalnızca tarayıcılarda görünmesini engelleyebilirsiniz.

Buradaki yöntemler, root’ lu ve root’ lu olmayan aygıtlar için kullanılabilir. Her yöntem için root gerekip gerekmediği ayrıca belirtilecektir. Başlamadan önce, bir Dosya Yöneticisine ihtiyacınız var, ör. AstroFile Manager. Başka herhangi bir dosya yöneticisi de işinizi rahatlıkla görecektir.

Not: Reklam engelleme kendi sorumluluğunuzdadır. Bu yöntemlerden kaynaklanan cihazınızın üzerindeki herhangi bir etkiden sorumlu tutulamayız.

1. Adblock Plus (ABP)

Bu yöntem, çeşitli uygulamalarda ve oyunlarda gösterilen reklamlar da dâhil olmak üzere cihazınızdaki tüm reklamları engellemek için reklam engelleyici (uygulamalar) kullanır. Sürekli büyüyen Android geliştiricileri sayesinde Android için birçok reklam engelleyici var. İlk ikisi Adblock Plus (ABP) ve AdAway olacaktır; Biz daha çok tercih edilen Adblock Plus’ ı değerlendireceğiz, ancak siz istersenizAdAway’i de yükleyebilirsiniz.

Adblock Plus’ ı kullanma

Adblock Plus ile açık kaynaklı bir proje olduğu için müdahaleci olmayan reklamlara izin verme seçeneğine sahip olacağız. Bu yöntem hem root edilmiş hem de root edilmemiş cihazlar için çalışır. Bir reklam engelleme uygulaması yüklemek, cihazınızın bilinmeyen kaynaklardan gelen uygulamalara izin vermesini gerektirir.

Google, reklam engelleme uygulamalarını Google Play Store‘ dan kaldırdığından, haricen yükleme zorunludur. Herhangi bir reklam engelleyiciyi dışarıdan yüklemeniz, yani reklam engelleyicileri APK dosyasını kullanarak yüklemeniz gerekir; Google Play Store‘ dan yüklemeyin.

Bu yapılandırmayı ayarlamak için verilen adımları izleyin:

 • Android cihazınızda Ayarlar> Uygulamalar’ a (veya 4.0 ve üstü güvenlik) gidin.
 • Bilinmeyen kaynaklar seçeneğine gidin.
 • İşaretli değilse, onay kutusuna dokunun ve ardından onay penceresinde Tamam öğesine dokunun.
 • Android cihazınız reklam engelleyicileri yüklemeye hazır.

 

Adblock Plus’ ı Yükleme ve Yapılandırma

 

 1. Cihazınızda bir tarayıcı açın ve Android için Adblock Plus’ ı indirin.
 2. İndirilen dosyalarınızın bulunduğu yere gidin, ardından dosyaya dokunun ve kurun. (Bir dosya yöneticisi kullanarak APK dosyasını açarsanız, Uygulama Yöneticisini Aç’ ı seçin ve daha sonra Yükle’ yi tıklayın.)

3.1 Root edilmiş cihazlarda: Yüklemeden sonra AdblockPlus’ı açın. Süper kullanıcı izinleri isteyecektir. Adblock Plus‘ a süper kullanıcı izinlerine izin verin.

 3.2 Root edilmemiş cihazlarda: Android’ te Proxy’ yi manuel olarak ayarlamak için birkaç adım daha takip etmeniz gerekir. 3.1 ve 4.0 + ‘a kadar olan Android versiyonları için farklı olduğu için talimatları izlemeniz gerekecektir.

Şimdi Adblock Plus reklamları engellemeye başlayacak. Adblock Plus‘ da, reklam filtreleri listeleri, tıkanmayan reklamlar vb. Gibi Ayarlar’ da ki daha fazla seçenek ayarlayabilirsiniz.

Adblock Plus – Tarayıcı Eklentisi

Adblock Plus, Firefox için bir tarayıcı uzantısı olarak da mevcuttur. Bu yöntemle yalnızca tarayıcı içindeki web sayfalarında gösterilen reklamlar engellenir. Uygulamalardaki veya oyunlarındaki reklamlar etkilenmez. Bu yöntem, root edilmiş ve root edilmemiş cihazlar için geçerlidir.

 

AdblockPlus’ı (Uzantı) Kurma

 

 1. Firefox’u henüz Android’de tarayıcı olarak kullanmıyorsanız yükleyin ve kullanıma hazır hale getirin. Tarayıcınızı cihazınızda çalıştırın ve burada Adblock Plus eklentisine gidin. Firefox’a ekleyin ve yükleyin.

 

 1. Firefox’u yeniden başlatın ve reklamlara göz atın. Menü> Adblock Plus’ a giderek yapılandırabileceğiniz seçeneklere giderek Adblock Plus’ da daha fazla seçenek ayarlayabilirsiniz.

 

‘Ana bilgisayarlar’ dosyasını kullanarak Reklamları engelleyin

 

Bu yöntem, reklamları engellemek için ‘hosts’ dosyasını kullanır. Bu yöntem, çeşitli uygulamalarda ve oyunlarda gösterilen reklamlar da dâhil olmak üzere cihazınızdaki tüm reklamları engeller. Bu yöntem yalnızca root edilmiş aygıtlar için çalışır.

‘Hosts’ dosyası nedir?

‘Hosts’ dosyası, bir işletim sisteminde host adlarını (anything.com gibi) kendi IP adresine eşlemek için kullanılan düz metin dosyasıdır. Ana bilgisayar adını kullanarak bir web sitesini başlatmaya çalıştığınızda, işletim sistemi genellikle ilk önce ilgili IP adresini bulmak için ‘hosts’ dosyasında arama yapar.

Arama başarılı olursa eşlenen IP adresi kullanılır; Aksi halde, bu ana bilgisayar adının IP adresini bulmak için DNS’ye (Etki Alanı Adı Hizmeti) bir sorgu gönderilir.

‘Hosts’ dosyasını kurma

 1. Bilgisayarda tarayıcınızda MVPS’yi (veya pgl.yoyo.org veya hostfile.mine.nu) açın. Düz metin sayfası açılacaktır. Bu sayfayı bilgisayardaki ana bilgisayar adı olarak kaydedin.
 2. Bluetooth veya USB bağlantısını kullanarak, bu hosts dosyasını bilgisayarınızdan Android cihazınıza kopyalayın. Dosya yolunu not edin.
 3. Android cihazınızda dosya yöneticisini açın ve hosts dosyasını / etc veya / system / etc‘ye kopyalayın. Bu konuma erişmek, dosya yöneticisindeki ‘süper kullanıcı izinlerine’ izin vermenizi gerektirebilir.
 4. Orijinal hosts dosyasını (varsa) bir .txt veya .bak uzantısına yeniden adlandırın. Kaydedilen hosts dosyasını buraya yapıştırın. Android’ inizi yeniden başlatmanız ve Android’ i artık reklamsız olarak kullanmanın tadını çıkarın.

Son Söz:

Reklamlar can sıkıcı olsa da, yeni uygulamaları, ürünleri veya siteleri denemek için harika bir yoldur. Müdahaleci olmayan reklamlara izin vermek, bu yeni ve bazen büyük uygulamalara reklamlar yoluyla maruz kalmanın bir yoludur. Alternatif olarak pek çok uygulama, uygulamanın reklamsız bir sürümünü satın alma seçeneği sunar; böylece favori uygulamalarınızı, reklamlardan rahatsız olmadan destekleyebilirsiniz.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir