Otomatik Açılan Reklamları Engelleme


popup
Sadece bazı can sıkıcı video reklamların otomatik olarak oynatıldığı veya İnternet tarayıcınızın arkasında açılan (veya altında) yeni bir pencerede oynatıldığı bir web sitesini sırf film ya da dizi seyredebilmek için istemsizce açmak ya da ziyaret etmek zorunda kaldınız.

Son zamanların en büyük problemi, umarsızca karşınıza çıkan reklamlar olmaya başladı sanırım. Siz yalnızca bir siteye giriyorsunuz ve o sitede izlemek istediğiniz bir içeriğe tıklıyorsunuz. Sizin bunu yapmanızla birlikte aynı tarayıcıda yan sekme olarak ya da kendisini ayrı bir tarayıcı penceresinde açarak hemen karşınıza gelip ilginizi çekmeye çalışıyorlar.

Bu reklamlardan bir iki defa kapatmak yoluyla kurtulabilirsiniz. Ancak durum ilerleyen zamanlarda daha da kronik hale geldikçe ne yapıyorsunuz ?

Bu reklamları engellemenin vakti geldiğini düşünmeye başlıyorsunuz elbette. Bu kurtulma çabasına mutlak en iyi çözüm, bar-none denilen bir yöntemdir elbette.

Bu çözüm can sıkıcı reklamları durdurmaz ancak tıkladığınız sürece tüm flaşın oynatılmasını durduracağı için tarama hızınızı büyük ölçüde artırır.

Google Chrome‘ u kullandığınızı farz edelim.

(Eğer kullanmıyorsanız bizim önerimiz hemen Google Chrome‘ a geçmenizdir. Google Chrome kendisini güncel tutan ve diğer rakiplerine göre piyasadaki en iyi tarayıcıdır.

Adım 1. Google Chrome‘ u yükleyin (Zaten yüklüyse 2. adıma geçin)

Adım 2. Pencerenizin sağ üst köşesinde bulunan Ayarlar düğmesine tıklayın.

Adım 3. Menü açıldığında, “Ayarlar” karşınıza gelecektir. Bu kısma tıklayın.Adım 4. Sayfanın alt kısmına bakın. Bir bağlantı göreceksiniz: “Gelişmiş ayarları göster …”. bu bağlantıya tıklayarak daha fazla ayar yapabilmenize olanak sağlayacak farklı seçeneklerin aşağıya doğru açıldığını göreceksiniz.

Adım 5. Bu daha fazla ayar sunan seçenekler içerisinde  “Ayarları kontrol et …” diyen bir seçenek de olacak. Bu butona tıklayarak ayarlarınız üzerinde denetim sahibi olabileceğiniz bazı ilave seçenekler ile karşılaşacaksınız.

Adım 6. Üzerinde çok daha fazla ayar bulunan bu kutuyu “Eklentiler” başlığını görene kadar aşağı kaydırın. “Oynamak için tıkla”seçeneğinin olduğu yere gelerek plug-ins ler için artık oynatılmasını isterseniz ilave tıklamaya ihtiyaç duyacak şekilde yapılandırın.

Daha sonra buranın altında bir başlık göreceksiniz “Pop-up’lar“. “Herhangi bir sitenin pop-up‘ ları göstermesine izin verme (önerilen)” işaretli seçeneğin seçili olduğundan emin olun.

Adım 7. Chrome‘ daki “Ayarlar” penceresini kapatın ve flash reklamın ve ücretsiz açılan pencerelerin keyfini çıkarın!

Hatırlatmakta fayda var ki, bu yöntemin tek dezavantajı, flash videoların otomatik olarak oynatılamayacağı olmasıdır. Oynatmaya başlamasını sağlamak için bir kez tıklamanız gerekecek. Ancak yine de bu haliyle neyin oynatılmasına izin verileceğinin tercihini sizin elinizde bulundurduğu için her hâlükâr da istediğiniz içerikleri tek tıkla çalıştırabiliyor olacaksınız.

Bu haliyle sürekli kontrolsüzce karşınıza çıkan reklamlarla boğuşmaktansa sadece istediğiniz içerikler için ilave bir tıklama yapmak durumundasınız.

Farklı yazılarımıza da bahsettiğimiz, Firefox veya Chrome kullanıyorsanız ve varsayılan olarak flash video reklamlarını devre dışı bırakmak istemiyorsanız alternatif ve / veya ek seçenekler de mevcuttur. Ancak ilave eklenti ya da ara üçüncü parti bir yazılım olmaksızın ayarlar sayesinde basitçe bu adımları gerçekleştirebilirsiniz.


4 yorum

 1. ufuk

  merhaba;
  verilen bilgiler için teşekkürler. Adblock ve pop-up blocker uzantılar reklamların büyük çoğunluğunu engelliyor. ama artık reklamlar için bir yere tıklamamız gerekmediği gibi reklam ayrı sekme veya pencere de bile açılmıyor. misal sizin sitenize girdim ve beni bu sayfayı hiç görmeden ikinci bir site olan “https://www.michaelkors.com/?ecid=MKA_CJ_Prosperent%2C+Inc” adresine yolladı. geri gelme sekmesinde sağa tık yapıp tekrar seçtim burayı. bu benim chrome tarayıcımda devamlı başıma gelmeye başladı ve çok can sıkıcı bir durum. bir çözüm öneriniz var mı?

  Cevapla
  • admin

   Ufuk bey merhabalar,
   Bahsettiğiniz durum Adblock’ tan bağımsız olarak sisteminize girmiş bir virüs ile alakalı.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir