Opera İstenmeyen Reklamları Engelleme


opera

Opera kullanıcıları, herhangi bir web tarayıcısında olduğu gibi can sıkıcı reklamların görünmesini engellemek isteyebilir. Bazı kullanıcılar için bu işlevsellik çok önemlidir, bu nedenle iyi bir reklam engelleyicisi olan bir web tarayıcısı kullanırlar (genellikle Firefox veya belki de Chrome).

 

Opera‘ nın diğer web tarayıcıları kadar geniş bir kullanıcı tabanı bulunmadığından, sıradan bir kullanıcı reklamları engellemek için Opera tarayıcısında eklenti bulunmadığını fark edebilir. Modern bir web tarayıcısı nasıl reklam engelleyicisine sahip olamaz? Bunu sorgulamak elbette bize düşmüyor. Opera’ nın diğer tüm birbiri ile yarıştaki tarayıcılarda böyle çözümler mevcutken kendisinin buna yanaşmadığını sorgulamak durumunda değiliz. Burada bize düşen Opera kullanıcısı okuyucularımıza Opera direk bir çözüm üretmese de, istenmeyen pop-up reklamları nasıl engelleyebileceklerine yönelik çözüm üreterek yardımcı olmaktır.

Opera doğrudan reklam engelleyici bir ayara sahip değilmiş gibi görünse de araştırdığımızda herhangi bir reklam engelleyici gibi çalışan  ContentBlocker (İçerik Engelleyici) isminde bir özelliğini kullanarak pek ala reklamlara karşı da bir çözüm üretebileceğimizi keşfetmiş bulunmaktayız. Ancak bu ayara erişmek için takip etmemiz gereken özel adımlar olacak çünkü Operanın içerik engelleyicisi bir reklam engelleyici eklentisinden farklı olarak, önceden yapılandırılmış olarak gelmez.


Peki, Nasıl Çalışıyor, Beraber Göz Atalım

Seçilen Reklamların Engellenmesi

Reklamları engellemek için önce içerik engelleyici aracına erişmeniz gerekir. Bir web sayfasının herhangi bir boş alanını sağ tıklatıp ardından beliren açılır menüden İçeriği Engelle‘ yi tıklatarak bunu yapabilirsiniz. Görüntülediğiniz sayfa kaybolacak ve Opera sizden görüntülemek istemediğiniz içeriği seçmenizi isteyecektir. İstemediğiniz reklamı tıklatıp web tarayıcısının üst kısmındaki Bitti düğmesini tıklamanız yeterlidir. İşte Bu!
Reklam geçti ve web sitesini her ziyaret ettiğinizde artık bu ayar hatırlanabilecek.

Herhangi bir nedenle reklamın tekrar görünmesini istiyorsanız bu işlemi tersine çevirme şansına da sahipsiniz. Engellenen içerik, web sitesinin soldurulmuş görünümünde büyük kırmızı bir BLOCKED CONTENT banner ile görüntülenir. Engellenen içeriği seçin ve ardından tekrar görünmesi için Bitti’ yi tıklayın. 

Tüm ( Veya Neredeyse Hepsini Birden ) Reklamları Engelleme

Yukarıdaki işlem, seçilen reklamları engellemek için iyi çalışıyor, ancak belli ki ziyaret ettiğiniz her web sitesi için bunu yapmak can sıkıcı olmaya başlayacak. Yalnızca birkaç belirli reklamı sinir bozucu bulmanız ve ayarları sürekli manuel olarak yapmanız en iyi sonucu verecek çalışma yöntemidir. Ancak bu kadar çaba her sayfa için uğraşmaya değmeyebilir.

 

Tüm reklamları sinir bozucu bulan birisi iseniz ne yaparsınız ?

Opera, burada da çözüme sahip. Web sayfasının herhangi bir bölümünü (herhangi bir sayfayı) sağ tıklayın ve ardından İçeriği Engelle‘ yi tıklayın. Sayfa soluklaştığın da, web tarayıcısının üst kısmındaki Ayrıntılar düğmesini tıklayın.

Bu, engellemek istediğiniz reklamları girmenizi sağlayan bir pencere açar. Bu filtre “Geçerli sayfada engellendi” demesine rağmen şunu unutmayın? Üst kısmında, burada yaptığınız değişiklikler tüm web sayfalarına uygulanır. Bu pencereye sol üst taraftaki Opera simgesini tıklayıp Ayarlar> Tercihler> Gelişmiş> Engellenen İçeriğe giderek ulaşabilirsiniz.

Burada manuel olarak engellediğiniz reklamlarla ilgili bilgileri eklemeniz gerekecek. Aşağıda, en yaygın reklam sunucularından bazıları bulunmaktadır.

*/ad.*

*/ad/*

*/ad2*

*/ads.*

*/ads/*

*/adv.*

*/adv/*

*/annonse*

*/banner*

*/click*

*/context-ads*

Bu reklam sunucularının engellenen içeriğe eklenmesi karşılaşacağınız birçok reklamı engelliyor ancak bu, yine de her reklamı engellemiyor. Daha eksiksiz bir liste için, Fanboy‘ un şu linkteki Türkçe içerikler için sunduğu listeyi de direk ekleyebilirsiniz:

http://www.fanboy.co.nz/adblock/Opera/trky/complete/urlfilter.ini

Bu liste tam anlamıyla binlerce girdi içerir. Her şeyi ama her şeyi engellemek isteyenler için bu liste bulunmaz bir nimettir. Eğer İngilizce ya da diğer diller için de böyle bir listeye ihtiyaç duyuyorsanız;

http://www.fanboy.co.nz/adblock/Opera/

sayfasından diğer diller için de reklam sunucuları listesine ulaşabilirsiniz.

 

Kontrol Tamamen Sizde

Opera‘da reklamları engellemek kolaydır. Aslında Opera‘ nın reklamları engelleme yönteminin, diğer tarayıcıların kullandığı yöntemlerden daha üstün olduğunu bile düşünebilirsiniz zira diğer tarayıcılarda uygulamaya ya da doğrudan eklentiye güvenmek zorundayken, Opera’da biraz uğraştırsa da nihayetinde tüm kontrol bizim elimizde oluyor.

İyi Sörfler.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir