Mozilla Firefox İstenmeyen Reklamları Engelleme


1

Mozilla Firefox özellikle yükselişini Internet Explorer’ ın 6.0 versiyonundan önce kendi tekel gücüne inanarak yerini hiçbir tarayıcının alamayacağına olan aşırı güven zamanlarında, aslında olayın hiç de öyle olmadığını düşünen kullanıcılar tarafından keşfedilmesiyle başladı.

Internet Explorer’ ın dışındaki tüm alternatif tarayıcılar arasında bir zamanlar Mac üzerinde isim yapmış olan Netscape’ i saymazsak rekabeti başlatan tek tarayıcıdır diyebiliriz.

Bu nedenle Firefox diğer tarayıcılara göre çok daha tecrübelidir ve onu diğer tarayıcılardan üstün kılan bir özelliği de bağımsız geliştiriciler tarafından herhangi bir kar amacı güden şirket bağının olmamasıdır.

Bahsettiğimiz yükseliş zamanlarının ilk anlarında Microsoft‘un Internet Explorer kullanıcılarının birçoğu, MSIE 6.0’yı piyasaya sürmeden önce Firefox‘a geçmişti, çünkü Firefox kendi açılır pencere engelleyicisini içeriyordu.

Firefox’un bu açılır pencere engelleyicisi sayesinde kolayca pop-up reklamların engellenmesini sağlayabilir ve istediğiniz siteler için de ayrıcalık tanımlaması yapabilirsiniz. Biz bu rehberimiz de hem eski sürümden vazgeçememiş kullanıcılar için hem de yeni sürüm kullanan kullanıcılar için ihtiyaçları olan ayarlardan bahsetmek istedik.

MozillaFirefox kullanıyorsanız ve Firefox’un açılır pencereleri işleme biçimini değiştirmek veya değiştirmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

Firefox’un eski sürümleri:

MozillaFirefox‘ u açın

 • Araçlar‘ ı tıklayın (Araçlar menüsü seçeneğini görmüyorsanız Alt tuşuna basın)
 • Seçenekler‘ i tıklayın
 • Seçenekler penceresinin sol tarafındaki Web özellikleri düğmesini tıklayın.


Varsayılan olarak, bu özellik etkinleştirilmelidir. Bu özelliği devre dışı bırakmak isterseniz “Açılır Pencereleri Engelleyin” seçeneğinin işaretini kaldırın. Bir sitede engellemek istediğiniz pop-up‘ lara izin verdiyseniz, bu pencerede “İzin verilen siteler” i tıklayabilir ve pop-up‘ ları engellemek istediğiniz siteleri de kaldırabilirsiniz.

Firefox’un daha yeni sürümleri:

 • MozillaFirefox‘u açın
 • Sol üst köşedeki turuncu Firefox düğmesini tıklayın veya Araçlar menüsü seçeneğini tıklayın.
 • Seçenekler‘i tıklayın
 • Seçenekler penceresindeki İçerik seçeneğini tıklayın

Varsayılan olarak, “Pop-up pencereleri engelle” seçeneği işaretlenmelidir. Şu anda işaretli değilse bu seçeneği işaretleyin. Pop-up‘lara izin vermek istediğiniz siteler varsa, İstisnalar düğmesini tıklayın, izin verilen site adresini girin ve İzin Ver düğmesini tıklayın.

Kullanıcılar ayrıca, birçok açılır pencere engelleyicisini atlamak için taktik olan herhangi bir tarayıcı eklentisindeki açılır pencereleri devre dışı bırakmak isteyebilir. Bu özelliği Firefox‘ ta etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 • MozillaFirefox‘u açın
 • URL alanına about: configyazın ve enter tuşuna basın.
 • Bu, Firefox yapılandırma penceresini açacaktır.
 • Pencerenin siyah bir bölümünü sağ tıklayın ve New (Yeni) ve ardından Integer‘i tıklayın.
 • Tercih adı için popups.disable_from_pluginsve değer için 2 yazın ve Tamam’ı tıklayın.

Ayrıca about: config ekranında privacy.popups.firstTime seçeneğini bulmanızı ve bu ayarın değerini false olarak değiştirmenizi öneririz.

Firefox kullanıcıları için başka bir seçenek, Firefox için AdBlock Plus eklentisini indirip yüklemektir. Bu uzantı, açılan pop-up reklamların çoğunun Firefox‘da açılmasını engelleyecek ve açılır reklamlar üzerindeki kontrolünüzü daha sağlam tutacaktır. Ayrıca program sürekli kendini güncellediğinden Firefox versiyonuna bağlı kalmak zorunda olmadan açılır pencerelere karşı sürekli güncel bir savunma sahibi olacaksınız.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir