Kendiliğinden Açılan Reklamları Engelleme


popup
İnternet’ te pop-up, pop-under ve diğer İnternet müdahaleci ve rahatsız edici reklamların durdurulması, engellenmesi veya engellenmesine yardımcı olmak için tasarlanmış yüzlerce farklı yazılım programı bulunmaktadır. Aşağıda, daha popüler ve yaygın olarak kullanılan İnternet tarayıcılarının ve pop-up engelleyici programların bazılarını denemenizi öneririz.

Not: Yakın geçmişte var olan tarayıcıların bazılarında pop-up ve pop-under koruması mevcuttur ve etkinleştirilir. Pop-up reklam alıyorsanız ve aşağıdaki adımları doğruladıysanız, bilgisayarınızın pop-up reklamlar veren web sayfalarına karşı kötü amaçlı yazılımlar ile kaçırılma ihtimali yüksektir. Malwarebytes veya benzeri bir programı kullanarak bir zararlı yazılım taramasını çalıştırın ve bulunanlardan herhangi birini kaldırın. Bu, pop-up reklamların çıkmasını durdurabilir.

Microsoft İnternet Explorer 6.0 veya Daha Üstü Kullanıcılar

Microsoft İnternet Explorer 6.0 kullanan kullanıcıları, Microsoft’un tarayıcıya bir açılır pencere engelleyici eklemeye karar verdiği için minnettar olabilir. Varsayılan olarak bu seçenek, bu özelliğin çalışma biçiminin ayarlarını değiştirmek veya etkin olup olmadığını doğrulamak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayarak etkinleştirilmelidir.

 • İnternet Explorer‘ ı açın
 • Araçlar‘ ı tıklayın (Araçlar menüsü seçeneğini görmüyorsanız Alt tuşuna basın)
 • Seçenekler‘i (veya İnternet seçenekleri) tıklayın
 • Gizlilik sekmesini tıklayın
 • Gizlilik sekmesinin alt kısmında Açılır Pencere Engelleyicisi bölümüne sahip olmanız gerekir. Pop-up‘ların engellenmesini istiyorsanız, “Pop-up’ ları engelle” seçeneğini işaretleyin (“Açılır Pencere Engelleyiciyi Aç” başlıklı olabilir). Ayrıca, bir açılır pencere engellendiğinde, Ayarlar düğmesini tıklayarak ses veya bilgi çubuğunun devre dışı bırakılması gibi ek seçenekler de ayarlayabilirsiniz.

Microsoft İnternet Explorer’ın önceki sürümlerini çalıştıran kullanıcılar

Microsoft Internet Explorer’ın önceki sürümlerini çalıştıran kullanıcıların, Microsoft Internet Explorer sürümlerinde açılan pencereleri engelleme seçenekleri vardır. Aşağıda birkaç önerimiz var:

Google Araç Çubuğu

Microsoft Windows ve İnternet Explorer kullanıyorsanız, ücretsiz bir açılır pencere engelleyicisi içeren Google Araç Çubuğu’ nu denemenizi öneririz.

Google Chrome Kullanıcıları

Google Chrome kendi pop-up engelleyici yardımcı programını içerir ve çoğu açılır pencereyi varsayılan olarak engellemeye iyi gelir.

Google Chrome’u çalıştırıyorsanız ve Chrome‘ un açılır pencereleri nasıl ele alacağını değiştirmek veya değiştirmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin: • Google Chrome’u
 • Sağ tarafta, adres çubuğuyla aynı hizada, Menü simgesi,Google Chrome Menü simgesini tıklayın (“Google Chrome’u özelleştirme ve denetle” başlıklı).
 • Ayarlar’ ı seçin
 • Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster’i tıklayın.
 • Gizlilik bölümünde İçerik ayarları düğmesini tıklayın.

İçerik ayarları penceresinde, Açılır pencereler bölümüne ilerleyin. Varsayılan olarak zaten seçili değilse, “Herhangi bir sitenin popup’ ları göstermesine izin verme” seçeneğini belirleyin. İstisnaları yönet düğmesini tıklayarak bu sitelerdeki açılır pencerelere izin vermek için istisnalar listesine siteler de ekleyebilirsiniz.

Google Chrome kullanıcıları için başka bir seçenek, Chrome için AdBlock Plus uzantısını indirip yüklemektir. Bu uzantı, açılır pencerelerin çoğundaki reklamların Chrome’da açılmasını engeller.

Netscape Netscape Kullanıcıları

Netscape 7.1 veya üstünü kullanıyorsanız, tarayıcının zaten varsayılan olarak etkinleştirilmiş kendi pop-up stoperi vardır ve aşağıdaki adımları izleyerek ayarlanabilir veya değiştirebilirsiniz.

 • Netscape’ i aç
 • Araçlar’ ı tıklayın
 • Pop-up Yöneticisi’ ni tıklayın
 • Pop-up Yöneticisi’nde, pop-up’ ların nasıl engelleneceğini ayarlayabilirsiniz.

 

Opera Opera kullanıcıları

Opera‘ nın en yeni sürümü de kendi pop-up engelleyicisini içerir ve varsayılan olarak etkindir. Aşağıdaki adımları uygulayarak pop-up‘ ların engelleneceğini veya engelleneceğini ayarlayabilirsiniz:

Opera‘yı aç

Sol üst köşedeki Opera düğmesini tıklayın

Ayarlar’ ı tıklayın

Hızlı Tercihler’ i tıklayın.

Hızlı Tercihler menüsünde, “İstenmeyen pop-up’ları engelle” veya “Tüm pop-up’ ları engelle” seçeneğini belirleyebilirsiniz.

Veya şu adımları alternatif bir yöntem olarak uygulayın:

 • Opera’ yı aç
 • Sol üst köşedeki Opera düğmesini tıklayın
 • Ayarlar’ ı tıklayın
 • Tercihler’ i tıklayın.
 • Tercihler penceresinde, Genel sekmesine tıklayın
 • Pop-up’ ları nasıl ele alacağınızı seçin açılan listesinden “İstenmeyen pop-up’ları engelle” veya “Tüm pop-up’ları engelle” yi seçin.

Opera kullanıcıları için başka bir seçenek, Opera için AdBlock uzantısını indirip yüklemektir. Bu uzantı, Opera’da açılan popup reklamların çoğunu değilse de çoğunu engeller.

Üçüncü Taraf Açılır Penceresi Engelleyici Programlar

Pop-up’ ların açılmasını önlemek için indirilebilen ve kurulabilen çok sayıda üçüncü taraf programı bulunmaktadır. Bazıları özgürdür ve bazıları bir defaya mahsus olmak üzere bir miktar ücret almaktadır.

Ayrıca bazı Anti-virüs ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılım programlarının reklam ve açılır pencere engelleme özelliklerini de içerdiğini belirtmek gerekir. Örneğin Webroot Secure Any where böyle bir programdır. Bu program mükemmel virüs ve kötü amaçlı yazılım koruması sağlarken, aynı zamanda pop-up’ ları ve diğer reklamları etkili bir şekilde bloke eder.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir