Kendiliğinden Açılan Reklam Pencerelerini Engelleme


kendiligindenacilanreklam

Adblock Plus gibi reklam engelleme uzantıları, rahatsız edici reklamları engellemek veya yavaş bağlantıdan en iyi şekilde faydalanmak için kullanılsa da, web kullanıcısı arasında çok popülerdir.

Ancak maalesef bu uzantılar yalnızca bunları yüklediğiniz tarayıcı ile çalışır. Belirli alanlardan gelen reklamları tüm sistemde engellemek istiyorsanız, tarayıcınızı, telefonunuzun tarayıcısını veya başka herhangi bir uygulamanın bu reklam sunucusunu tamamen ziyaret etmesini durdurmak için bilgisayarınızın (veya daha doğrusu yönlendiricinizin) hosts dosyasını düzenleyebilirsiniz.

Nasıl ?

DNS, internetin telefon defteridir. Genellikle, bilgisayarınız / aygıtınız, diğer sunucuyu ağ üzerinden bulmak için iki yöntem kullanır. Başlangıçta yalnızca / etc / hosts dosyası kullanılmıştır. Zamanla, bu dosya listelenen tüm DARPA ve Üniversite ev sahipleri ile devasa boyutlara geldi. Ardından DNS, bu aramayı herkes için bir hizmet haline getirmek için oluşturuldu.

Günümüzde hemen hemen her işletim sistemi, ad-IP aramalarını şu yöntemlerle gerçekleştirmektedir:

/ Etc / hosts dosyasını kontrol etme

Bulunamazsa, bir DNS sorgusu gönderirken

Hosts dosyasında bulunan herhangi bir ana makine adı daha fazla sorguyu engeller.

DNS, Internet’in güvenliği açısından da kritik öneme sahiptir. IP’ye ad aramayı değiştirebilecek herhangi bir makine, sisteminizi, bilginiz olmadan SSL ile uzaktaki bir sunucuya güvenerek alabilir. Tüm çevrimiçi alışverişlerinizi korumak için kullanılan her SSL sertifikasının güvenliği tamamen DNS’ye bağımlıdır.

Dolayısıyla, bir reklam sunucusunun yerel makinenizi gösterecek şekilde değiştirilmesiyle, bilgisayarınıza herhangi bir şey yapabilme olanağını kısaltabilirsiniz.

Diğer Faydaları

DNS kullanılmadan önce yerel hosts dosyaları varsayılan olarak kontrol edilir, çünkü İnternet kullanımınızı hızlandırır.

Sadece tarayıcılar için değil, aynı zamanda iTunes, RealPlayer, Twitter istemcileri veya başka herhangi bir şey gibi özel uygulamalar için de çalışır.

Platform bağımsız; Taşınabilir cihazlar, OSX, Linux ve hatta MS-Windows. Sistem IP (internet protokolü) kullanıyorsa, bir yerde / etc / hostsdosyası vardır.

Reklam izlemeyi de durdurur,böylece “Devre dışı bırakma” çerezlerini de kullanmanız gerekmez.Bu sunucu konumları dosyaya eklenirse casus yazılımları ve kötü amaçlı yazılımları da engeller. Bu, ağ deneyiminizin güvenliğini artırır.


Tam Olarak Hangi Dosyadan Bahsediyoruz ?

OSX ve UNIX benzeri işletim sistemlerinde, hosts dosyası / etc / hosts dizininde bulunur.

Windows’ta, dosya genellikle% SystemRoot% \ system32 \ drivers \ dizinindedir. (Bu yolu kopyalayın, Win + R’ye basın, o yolu yapıştırın ve Enter’a basın.)

 

Tipik hosts dosyaları buna benzer ağ girişlerini içerir:

127.0.0.1 localhost

127.0.1.1 my-real-hostname

:: 1 my-ipv6-addr

 

Bir CommunityCreated Dosyayla Hosts Dosyasını Düzenleme

İlk olarak, yukarıdaki tarifimize göre Hosts dosyasını bulun. Hosts dosyası uzantı içermiyor.

(Mac’te, Finder’da Git> Git klasöre gidin ve “/ etc” yazın “hosts” adlı dosyayı arayın).

 

Zaten bir ana bilgisayar dosyanız varsa, yedekleme yapmak için başka bir dizine yedekleyin.

Kendi ana bilgisayar dosyanızı oluşturabilir, listenize fark ettiğiniz farklı reklam sunucuları ekleyebilirsiniz, ancak bu çok çaba gerektirir. Daha basit bir çözüm, bir topluluk tarafından oluşturulan hosts dosyasını kullanmaktır. Önceden yapılmış reklam ağı dosyalarının listesini, googling ile veya hpHosts’ dan topluluk tarafından sağlanan bir dosya elde ederek bulabilirsiniz. Reklam engelleme hosts dosyalarını üreten birçok başka sürüm ve web sitesi vardır. Bilgisayarınızı daha yavaş hale getiren daha büyük bir dosya hakkında endişelenmeyin. En büyük dosyalar bile PC’ nizi daha hızlı kullanmanızı sağlar.

Hosts dosyasını etc konumunuza kopyalayın. Mevcut bir hosts dosyanız varsa, “127.0.0.1” veya başka bir IP numarası ile başlayarak, yedekleme hosts dosyanızda ki satırları yenisine kopyalayın. Dosyayı kaydettiğinizde, bir uzantı olmadan kaydettiğinizden emin olun; Bir .txt veya başka eklentilerin eklenmesini önlemek için dosya adı satırına “hosts” yazarak. (Not: hosts dosyasını barındıran sitelerde kurulum için talimatlar verilmelidir; lütfen durumunuza uygun olanları uygulayın.)

Bu dosyaları kötü bir şey olup olmadığını denetlemenin kolay bir yolu var, çünkü adınızı IP araması yerine onlarla değiştiriyorsunuz. ‘127.0.0.1’ ile başlamayan satırları veya bir açıklamayı bulun.

Egrep -v ‘^ 127.0.0.1 | ^ #’ / etc / hosts | more

 

Önemli Notlar:

Bu dosyayı düzenlerken dikkat gösterilmesi gerekir. Tüm platformlardaki format aynıdır, ancak büyük olasılıkla bilgisayarınızdaki ya da farklı bir cihazınızda ki mevcut dosyayı çevrimiçi keşfettiğiniz dosyayla birleştirmek durumundasınız. Gelecekte bir noktada izlenmek veya daha önce engellemiş olduğunuz bir web sitesini ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda “Hosts” dosyasındaki belirli bir satıra yorum yazmanız yeterlidir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir