İnternet Explorer İstenmeyen Reklamları Engelleme


ie

İnternet Explorer, Windows ile birlikte geldiğinden standart olarak kullanılan bir tarayıcı. Bu standart oluşuna güvenerek kimi zaman harici olarak yüklemek durumunda olduğunuz tarayıcılara göre geri kalsa da, bunu fark ettiği çoğu anda açıklarını kapatarak kendisini de halen tercih edilebilir seviyede tutmayı başarmıştır.

Ancak çok da yükleme ya da ayar yapma işleri ile haşır neşir olmayanlar tarafından doğrudan tercih edildiğinden çeşitli zararlı reklam yazılımını ve diğer istenmeyen uzantıları bulaştırmak isteyenler için her zaman popüler bir hedef olmuştur.

Bu makalede, herhangi bir reklam yazılımını İnternet Explorer‘ dan kolayca kaldırmayı açıklayacağız.


İnternet Explorer
, bilinmeyen uzantı veya reklam yazılımından etkilenirse, sık sık açılan reklamlarla karşılaşabilir ve kötü amaçlı alanlara yönlendirme yapabilirsiniz. Aşağıdaki kılavuzu kullanarak herhangi bir reklam yazılımını veya potansiyel olarak istenmeyen programları İnternet Explorer‘ dan kaldırın. Tekrar kaldırma işlemleriyle başlamadan önce bir sistem geri yükleme noktası oluşturmanızı önemle öneririz.

 

Adware’ i İnternet Explorer’ dan kaldırma

İnternet Explorer‘ ı başlatın ve en üstteki menüyü tıklayın ve Araçlar seçeneklerine gidin, listeden Eklentileri Yönet‘i seçin. Şu anda yüklü olan eklentileri gösteren bir pencere açılacaktır.

Bu pencerelerin sol panelinde, Araç Çubukları ve Uzantılar seçeneğini seçin. Sağ panelde, reklam yazılımını veya Potansiyel Olarak İstenmeyen Programları ve öğeleri seçin ve Devre dışı bırak‘ ı tıklayın.Aynı pencerelerde, Sol tarafta Sağlayıcıları Ara seçeneğini belirtin. Sağ panelde Google, Bing veya tercih edilen Arama Motoru‘nu seçin ve ardından Varsayılan olarak ata’yı tıklayın.

Reklam yazılımı ile ilgili arama motorunu seçin ve Kaldır‘a tıklayın.

Ardından, ana sayfanızı istediğiniz tercih edilen web adresine değiştirin. Araçlar’a gidin, Internet Seçenekleri‘ni seçin.

Genel sekmesinin altında, ‘Ana sayfa’ bölümünü bulun. Yanlış reklam yazılımını değiştiren yeni ana sayfa olabilmek için www.google.com gibi tercih ettiğiniz adresi yazın. Değişiklikleri kaydetmek ve bu pencereyi kapatmak için Tamam düğmesini tıklayın.

İnternet Explorer‘ ı başlatın, sağ üstteki dişli simgesini tıklayın ve İnternet Seçenekleri’ ni tıklayın.

İnternet Seçenekleri iletişim kutusunda, Gelişmiş sekmesini tıklayın, ardından Sıfırla düğmesine tıklayın.

İnternet Explorer ayarlarını sıfırla bölümünde, Kişisel ayarları sil kutusunu işaretleyin, ardından Sıfırla’ yı tıklayın.

İnternet Explorer sıfırlama işlemini tamamladığında, onay diyalog kutusundaki Kapat’ a tıklayın ve ardından Tamam’ a tıklayın.

İnternet Explorer‘ı kapatın ve açın ve her şeyin de sabit olduğunu kontrol edin.

İstenmeyen Reklamlar İşletim Sistemi Kaynaklı Olabilir mi?

İnternet Explorer Windows ile entegre olarak çalışan bir program olduğundan doğrudan kendisini ya da diğer uygulamaları etkilemeyen ve genel anlamda bilgisayara bulaşan zararlılar nedeniyle de istenmeyen reklamları göstermeye çalışabilecektir. Burada sorunun sadece İnternet Explorer’ dan kaynaklanmadığını fark etmeniz durumunda bilgisayarın tamamında yapacağınız bir zararlı taraması başarı şansını daha fazla artıracaktır. Bilgisayarın tamamı için uygulayabileceğiniz belli başlı programlar arasında tamamı ücretsiz olan şu programları kullanabilirsiniz. Ancak konumuzun dışında olduğundan bu programlarla ilgili ayrıntılı açıklamalara burada değinmeyeceğiz;

  • AdwCleaner
  • Malwarebytes Anti-Malware
  • HitmanPro
  • ZemanaAntiMalware

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir