Google Chrome İstenmeyen Reklamları Engelleme


1

İnternet de harcadığınız zamanla doğru orantılı olarak pek çok pop-up reklamla karşılaşma olasılığınız an be an artacaktır ve bu reklamlar ilk başlarda hemen kapatıp unutmak mümkünken zamanla işkence haline gelmeye başlamaktadır.

Google Chrome kullanıcıları için tüm bu sinir bozucu reklamlardan sonsuza kadar nasıl kurtulacaklarına yönelik küçük ancak etkili bir rehber hazırladık.

Şüphesiz tarayıcı ile ilgili ihtiyaçlarınızın çözümüne yönelik olarak piyasada üretilmiş sayısız uygulama mevcut. Ancak ne yazık ki bunların pek çoğu vadettiği işleri yapmaktan son derece aciz. Bu nedenle zaman kaybetmeden en etkili birkaç eklentiyi size sunmak istiyoruz..

Pop-up’ ları bir Google Chrome tarayıcı uzantısı ile nasıl engelleyebilirim ?

Adblock Plus Eklentisi

Adblock Plus sizi rahatsız etmeden, uzun zaman sonra varlığını bile unutacağınız biçimde arkada sessizce çalışan bir eklenti.

Yükleme

İşe Chrome tarayıcınızı açarak başlıyoruz. Sonra Chrome Web Mağazası ve Adblock Plus Uzantısı sayfasını ziyaret edeceğiz. Pencerenin üst kısmında “AddtoChrome” (Chrome’a Ekle) yazan mavi bir düğme vardır. Bunu tıkladığınızda uzantı otomatik olarak indirilir.Hepsi bu kadar.

Kullanım

Adblock Plus‘ ı çalıştırmak için Chrome‘ u yeniden başlatmanız gerekmiyor. Uzantı, pencerenizin sağ üst köşesinde küçük kırmızı bir dur işareti ekler. Sayfada engellenen reklamlarla ilgili verileri, sayfaların veya tüm sitelerin engellemelerini kaldırma şekliniz ve seçeneklerinizde ki hedeflenmiş reklamları nasıl değiştirebileceğiniz ile ilgili verileri görmek için bu dur işaretini tıklayabilirsiniz.Kaynağı ve biçimine bağlı olarak, Adblock Plus ile bazı içerikler engellenmez. Hemen kızmayın Adblock Plus’ ın bunda herhangi bir suçu yok. Bu sorunu eklenti üzerinden manuel olarak halletmek mümkün. Yapmanız gereken birkaç adımlık işlem var; öncelikle eklentiye girmek için uygulamanın işaret simgesini tıklayın ve ”Enabled on This Site” (Bu sitede etkinleştir) seçeneğinin işaretini kaldırın (daha sonra ne zaman isterseniz tekrar “Disabled on this site” (Bu sitede devre dışı) olarak değiştirme şansına sahipsiniz). Bundan sonra, kontrol etmek istediğiniz içeriği içeren sayfayı yenileyin artık istediğiniz şekilde reklamlar engellenmiş olması gerekir.

Adblock‘un, İnternet’te yayınladığınız her bir reklamı bulamayabileceğini unutmayın, ancak deneyimlerimizden yola çıkarak söyleyebiliriz ki denemelerimizde istenmeyen reklamların pek çoğunu rahatlıkla yakaladı.

Reklam verenler için bu tür reklamlar sonuçta yayın amacının çoğunlukla temelini oluşturduğundan her zaman bu tür engellere karşı-engelleme olarak çözüm üretme çabasında oluyorlar. Örneğin, reklamlarının reklamverenler tarafından etkilenmemesi için ödeme yapan “beyaz liste” şirketleri bulunmaktadır. Neyse ki, bu tür ilave masrafı gözden çıkartan firmalar profesyonel şirketler olduğundan çoğunlukla pop-uptarzı reklamları kullanmayı pek de tercih etmiyorlar. Para kazanma konusunda böyle daha ciddi adımlar atan siteleri görüntülemek için manuel olarak tarif ettiğimiz yöntemi uygulamanız gerekecektir.

Alternatif: PoperBlocker Pro

Adblocker Plus mükemmel bir araçtır ancak çok fazla deneyimli olmayan kullanıcılar için kapsamlı görünerek biraz göz korkutabilir. Birçok reklamı etkilemeyen ve özellikle her şey yerine pop-up‘ ları hedefleyen daha basit bir araç arıyorsanız PoperBlocker Pro uzantısını deneyebilirsiniz.

Artıları ve Eksileri

PoperBlockerPro, Pop-up‘ ları engellediğinde size hızlı bir bildirim sunar ve Adblocker Plus‘ ın aynı tür beyaz listelere ve belirli site kontrolüne izin verir. Ayrıca, bildirimler, bir siteyi ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak bir açılır pencereyi yalnızca bir kez veya her defasında engellenmenizi sağlar. Adblock Plus için söylediğimiz kendini hissettirmeme özelliği PoperBlocker Plus için biraz daha sıkıntılı. Ancak kullanımınız esnasında bildirimleri ve araç çubuğu ayarlarını aşırı müdahaleci bulursanız ve uzantının görünmez şekilde çalışmasını istiyorsanız, bazı ayarlarını değiştirerek de istediğiniz sonuca kavuşabilirsiniz.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir