Firefox’ ta İstenmeyen Reklamları Engelleme


firefox
Arkadaşlar merhabalar.

Firefox tarayıcınızda istenmeyen reklamlar açılıyorsa yada virüs yediyseniz bunu nasıl kaldırabilirsiniz çok kapsamlı bir şekilde tek tek anlattık. Konumuzun içerisinde aşağıda ki içerikleri bulabilirsiniz;

İçindekiler;

Firefox Üzerinden İstenmeyen Reklamların temizlenmesi
Tarayıcı Seviyesi Araştırması
Yeni bir tarayıcı profili oluşturun
Otomatik Olarak Profil Oluşturma
El ile Tarayıcıyı Sıfırlama
Firefox’un Kendi Pop-Up Ayarlarından Engelleme
Add-ons (Eklentiler) kullanarak Eklenti Ekleyerek Açılır Reklamların Engellenmesi
Eklenti Nasıl Yüklenir?
Adware kaldırma araçları
Adblock Plus’ı Kullanarak Mozilla Firefox’tan Reklamları Kaldırma
Diğerleri
Adware Temizleyici Programlar Kullanın
Mozilla Firefox’tan Adware nasıl kaldırılır?
1. Adware kaldırmak için AdwCleaner ile tarama yapın
2. Malwarebytes Anti-Malware ile taramayı çalıştırın
3. Reklam yazılımının kalıntılarını kaldırmak için HitmanPro ile taramayı çalıştırın.
4. Zemana AntiMalware ile reklam yazılımını kaldırın
VPN ve PROXY Kullanıyorsanız Uygulamanız Gerekenler
Zararlıların İşletim Sisteminden Temizlenmesi
Önemsiz Yazılımların Temizlenmesi
Belki de Her Şeyi Çözmenin Tek ve Kesin Çözümüdü: Format Atmak

Giriş

Pop-up‘lar veya açılır pencereler gibi istenmeyen reklamlar, bir Web sayfasında izinsiz olarak görünen pencereler veya reklamlardır. Çoğu zaman bir istemediğiniz bir siteyi ziyaret etmenize, siteyi otomatik olarak başlatmasına neden olur.

Aşağıda bu sorunun neden kaynaklandığını bulmanıza ve bu açılır reklamlardan nasıl kurtulabileceğiniz konusunda çeşitli yöntemlere yönelik açıklamalarda bulunduk.

Firefox Üzerinden  İstenmeyen Reklamların temizlenmesi

Tarayıcı Seviyesi Araştırması

Öğrenmeniz gereken ilk şey, Adware programının tarayıcılarınızda olup olmadığıdır. Reklamlar, birkaç tarayıcıda etkili olabilir veya tek bir tarayıcıda etkin olabilir. Hedef, nedeni ayırmaktır. Bu nedenle işe başlarken özelden genele doğru bir yol izlemeliyiz.

Zaten yüklediğiniz birden fazla tarayıcıda (Chrome, Firefox, Opera gibi) belirli web sitelerini (tanıdıklarınız reklam yapısı) açmaya çalışın. İşleri daha net hale getirmek için Firefox üzerinde ayrı bir tarayıcı oturumu da çalıştırabilirsiniz.

Yeni bir tarayıcı profili oluşturun

Hem Google Chrome hem de Firefox, her biri kendi alanlarında kendi tercih ve ayarlarına sahip birden fazla kullanıcıyı ayarlamaya imkân sağlarlar. Yeni bir kullanıcı kurarsanız, yeni bir tarayıcı yüklemesine benzer bir şekilde sadece o profile ait ayarlar tutulacaktır (örneğin gezindiğiniz sayfalara ait çerezler vs. sadece ilgili profilde saklanacaktır).

Ardından, istenmeyen Reklamları görüntüleyip görüntülemediğini görmek için bu izole edilmiş web tarayıcısında bir web sitesi başlatabilirsiniz.

Otomatik Olarak Profil Oluşturma

Pek çok tarayıcı gibi Firefox da hata ayıklama amacıyla farklı kullanıcı profillerini korumak için bir Profil Yöneticisi’ne sahiptir. Aşağıdaki adımları izleyerek Profil Yöneticisine erişebilirsiniz.

 

 • Zaten çalıştırıyorsanız, Firefox‘tan çıkın.
 • Başla >> Çalıştır >> kutusuna “exe -p” yazın. (win+r ile kolayca erişebilirsiniz)
 • Tamam’ı tıklayın veya Enter‘a basın.
 • Profil Yöneticisi penceresinde Profil Oluştur düğmesini tıklayın.
 • Oluşturulan profilinize yeni bir ad verin ve Son‘u tıklayın.

Yeni Firefox profili başarıyla oluşturuldu. Şimdi, Firefox‘u başlattığınızda, Profil Yöneticisi sizden bir profil seçmenizi isteyecektir. (Daha fazla ayrıntı için Firefox‘un resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.)

Tarayıcınızda yeni oluşturulan kullanıcı profilinizi kullanarak tanıdık bir web sitesi açın. Reklamları görmeye devam ederseniz, tarayıcınızın suçlu olmadığı anlamına gelebilir. Eğer suçlu tarayıcınız çıkmadıysa artık bu bölümde yapılması gerekenleri atlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, can sıkıcı reklamlar artık gösterilmiyorsa, tarayıcı yapılandırmanızdaki bir sorunun nedeni olduğundan emin olabilirsiniz. Bu durumda, bu sorundan kurtulmanın en kolay yolu önceki tüm kullanıcıları silmek ve yeni bir kullanıcı oluşturmaktır.

 

Ancak değerli ayarlarınızı kaybetmek istemeyebilirsiniz. Google Chrome‘da oturum açtıysanız, ayarlarınız ve tercihleriniz zaten senkronize edilmiş olabilir. Aksi takdirde, bu sorundan kurtulmak için tarayıcı ayarlarınızı el ile sıfırlamanız gerekir.

El ile Tarayıcıyı Sıfırlama

Firefox Tarayıcınızı Seçenekler Menüsünden benzer şekilde sıfırlayabilirsiniz.

 • Firefox Menü >> Seçenekler >> Yardım >> Sorun Giderme Bilgileri’ni açın.
 • Sağ taraftaki Firefox‘u Sıfırla düğmesini tıklayın.

Tarayıcı ayarlarınız Ana Sayfa ve Arama Motoru tercihi de dâhil olmak üzere varsayılan duruma geri yüklenecektir. Firefox Eklentileri ve Eklentileri kaldırılacaktır.

Firefox’un Kendi Pop-Up Ayarlarından Engelleme

Tarayıcılar yirmi yıldan uzun süren serüvenleri içerisinde, her yeni versiyonla birlikte kendilerini koruyacak yetenekler de kazandılar. Bu nedenle eklentileri anlatmadan önce, öncelikle Firefox’un kendi ayarlarından açılır reklamların nasıl kapatılacağını göstereceğiz.

Firefox içinde bulunan pop-up engelleyici sorununuzu kolayca çözebilir. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şöyledir;

 1. Firefox penceresinin üst kısmındaki “Firefox” menü seçeneğini tıklayın ve “Seçenekler” i seçin.
 2. Seçenekler penceresinin üst kısmındaki “İçerik” sekmesini tıklayın.
 3. ” Açılır Pencere Engelleme” seçeneğini etkinleştirin, böylece bir onay işareti görüntülenir.
 4. Pop-up’ları görüntülemek istediğiniz siteleri eklemek için “İstisnalar …” düğmesini tıklayın. Web sitesinin URL’sini “Web Sitesi Adresi” alanına girin ve “İzin Ver” i tıklayın. Değişikliklerinizi kaydetmek için “Kapat” ve “Tamam” ı tıklayın.

Eğer sorununuzu bu adımları izleyerek çözdüyseniz her şey yolunda demektir. Ancak bazı zararlılar sadece kendi seçeneklerini kapatmakla engellenememektedirler. Bu seçenek başarısızlıkla sonuçlanmışsa sırada eklentiler ile reklamları engelleme denemesi var demektir.

Add-ons (Eklentiler) kullanarak Eklenti Ekleyerek Açılır Reklamların Engellenmesi

Eklenti Nasıl Yüklenir?

Firefox pek çok işi yapmanıza yardımcı olacak eklentileri eklemenize izin verir. Bu eklentiler içerisinde de istenmeden açılan reklamları engelleyecek uygulamalar bulmanız mümkündür.

Eklentiyi aşağıdaki adımları takip ederek yükleyebilirsiniz;

 1. Firefox‘u açın ve Firefox penceresinin en üstündeki “Firefox” menü seçeneğini tıklayın. “Eklentiler Yöneticisi” sekmesine girmek için “Eklentiler” i tıklayın.
 2. Eklentileri Alın” panelini tıklayın. Arama alanına “pop-up engelleyici” veya eşdeğer bir terim girin ve “Enter” tuşuna basın.
 3. Aşağıda önerdiğimiz eklentilerden ya da kendi beğendiğiniz konu ile ilgili bir eklentiyi ekleyebilirsiniz.
 4. Add to Firefox” düğmesine tıklayın ve ekrandaki yükleme talimatlarını izleyin. “Şimdi Yeniden Başlatın” düğmesini tıklayın ve Firefox‘un yeniden başlatılmasını bekleyin.

Adware kaldırma araçları

Adblock Plus’ı Kullanarak Mozilla Firefox‘tan Reklamları Kaldırma

Firefox’a kuracağınız reklam engelleyiciler içerisinde kendisine haklı yer edinmiş olan ve pek çok kullanıcının tercih ettiği, reklam engelleme dendiğinde şüphesiz akla ilk gelen eklentidir Addblock Plus

Adblock ile kolayca reklamlardan kurtulabilirsiniz. Nasıl kurulacağı ve kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır.

Nasıl Yüklenir

Adım 1: Adblock Plus’ı indirin. Mozilla Firefox‘taki Adblock Plus indirme sayfasına gidin ve Firefox‘a Ekle düğmesini tıklayın. Bu, Adblock Plus’ın en son sürümünü indirecek ve yükleyecektir.

Adım 2: Karşıdan yüklemeye izin ver. “Eklentileri yalnızca güvendiğiniz yazarlardan yükle” yazan bir pencere göreceksiniz. Yazar Adblock Plus üreticisi olan Wladimir Palant olarak doğrulanıyorsa, Şimdi Yükle düğmesini tıklatın.

Eklentinin indirilmesi birkaç saniye sürecektir.

Adım 3: Adblock Plus‘ı yapılandırın. Kurulum tamamlandıktan sonra, hangi filtreleri kullanmak istediğinizi ve ne engelleyeceğinizi soran bir sekme açılacaktır. En kolay yöntem, ayarları olduğu gibi bırakmaktır, ancak istenirse kötü amaçlı yazılım engellemeyi etkinleştirebilir veya sosyal medya düğmelerini kaldırabilirsiniz.

Uygulama Esnasında Engelleme Ayarları

Adblock Plus yüklü olsa da, program tarafından görünmesine izin veren bazı reklamlarla karşılaşabilirsiniz. Cevapsız bir reklamı engellemek için üzerine gelin, Engelle yazan bir sekme görüntülenene kadar üzerine gelin ve sonra tıklayın. Engelleme sekmesine sahip olmayan reklamlar için daha gelişmiş bir yöntem mevcuttur, ancak bu adım birçok reklamın engellenmesi için yeterlidir.

Diğerleri

YesScript

YesScript farklı bir yaklaşım benimser. Tüm JavaScript’in kötü olmadığı varsayımından yola çıkmıştır, bu nedenle varsayılan olarak reklamları engellemez. Daha ziyade JavaScript etkin kalır ve sayfalar bir kara liste vasıtasıyla engellenir ve tarayıcı durum çubuğu veya seçenekler penceresi üzerinden tam kontrol altına alınır. Elbette, güvenlik boyutu bu uzantıyla biraz zayıf kalmış olur ancak programın avantaj, başlangıçtaki uğraşın daha az olmasıdır. Siz istenmeyen reklamları kendisine öğrettikçe kara listeye ekleyerek ileride karşınıza çıkmasına engel olacaktır.

Add-Art

Bu küçük uzantı, reklamın engellenmesine yardımcı olmuyor ancak engellenen reklamların çok daha hoş olmasına yardımcı oluyor.

Adblock Plus ile birlikte çalışır ve bir reklamın engellendiği zamanı tanır. Daha sonra tarayıcınızı küçük bir sanat galerisine dönüştürerek boş alanı süslemek için bir sanat eserini reklamın yerine yerleştirir. Reklamları engellemek ancak reklam yerleşimi bozulmasından dolayı sayfa görünümünün bozulmasını istemiyorsanız bu eklentiyi de kullanabilirsiniz.

Adware Temizleyici Programlar Kullanın

Mozilla Firefox‘tan Adware nasıl kaldırılır?

Firefox’da yaptığını tüm ayarlar, engelleme çabalarına rağmen reklamları engellemeyi başaramadıysanız olaya biraz daha profesyonelce ve üçüncü parti yazılımlarla müdahale etmenin zamanı gelmiş demektir.Not: Kötü amaçlı yazılım kaldırma kılavuzlarımızda kullanılan tüm araçlar tamamen ücretsizdir ve bilgisayarınızdan herhangi bir kötü amaçlı yazılım izini kaldırmanız gerekir.

Kötü amaçlı yazılımları kaldırmanın o kadar basit olmadığını ve kötü amaçlı yazılım kaldırma işlemine başlamadan önce kişisel dosyalarınızı ve klasörlerinizi yedeklemenizi önemle tavsiye ederiz.

 

1. Adware kaldırmak için AdwCleaner ile tarama yapın

 

AdwCleaner‘ı masaüstünüze indirin.

Önemli! AdwCleaner‘ı başlatmadan önce, tüm açık programları ve internet tarayıcılarını kapatın.

Programı başlatmak için AdwCleaner.exe‘yi çift tıklayın.

Windows Vista / 7/8 kullanıcıları sağ tıklayın ve Yönetici olarak Çalıştır‘ı seçin.

Tarama düğmesine tıklayın,

Tarama hazır olduğunda Clean butonuna tıklayın.

Masaüstü simgeleriniz kaybolacak, bu normal, bu yüzden endişelenmeyin.

Tüm programları kapatmanız istendiğinde Tamam düğmesine ve ekrandaki yönergeleri izleyin.

AdwCleaner‘ın bilgisayarı yeniden başlatmasına ve kaldırma işlemini tamamlamasına izin vermek için tekrar Tamam düğmesine basın.

Yeniden başlattıktan sonra açılan metin dosyasını kapatın, aracı çalıştırmak için adwcleaner.exe dosyasına çift tıklayın.

Şimdi Uninstall üzerine tıklayın, ardından AdwCleaner‘i bilgisayarınızdan kaldırmak için evet ile onaylayın.

2. Malwarebytes Anti-Malware ile taramayı çalıştırın

 

Malwarebytes Anti-Malware (MBAM), kötü amaçlı yazılım varlığını kontrol etmenize izin veren şaşırtıcı derecede etkili bir anti-malware programıdır. Ancak Malwarebytes, Potansiyel Olarak İstenmeyen Programların (PUP’lar) çok güçlü bir şekilde tespit edilmesine karşın, yalnızca PUP algılaması varsayılan olarak sonuç listesinde işaretlenmemiş olarak görünecektir. Bunları el ile kaldırıp kontrol etmeniz gerekir.

 

İpucu: Daha gelişmiş özellikler ve gerçek zamanlı koruma istiyorsanız, sizi bulaşıcı bulmanıza engel olacak Malwarebytes Anti-Malware tam sürümünü satın alabilirsiniz.

Malwarebytes Anti-Malware‘i masaüstünüze indirin.

Mbam-setup.exe dosyasını çift tıklatın ve programı yüklemek için yönergeleri izleyin.

Sonunda, bir onay işaretinin, Malwarebytes‘in Kötü Amaçlı Yazılımdan Arındırılmış Yazılımı Güncelle ve Kötü Amaçlı Yazılımdan Kalan Kötü Amaçlı Yazılımları Başlat’ın yanına yerleştirildiğinden emin olun.

Son‘u tıklayın. Bir güncelleme bulunursa, en son sürümünü indirip yükleyecektir.

Program yüklendikten sonra, Tam taramayı gerçekleştir’i seçin ve daha sonra Tara‘yı tıklayın.

Tarama tamamlandığında, Sonuçları görüntülemek için Tamam’ı, ardından Sonuçları Göster’i tıklayın.

Her şeyin İşaretli (işaretli) olduğundan ve Seçilenleri Kaldır‘a tıklandığından emin olun.

Seçilenleri Kaldır’ı tıklamadan önce ‘Tüm öğeleri kontrol et’ seçeneğini kontrol etmek için sağ menü düğmesini kullanabilirsiniz

Kaldırma işlemi tamamlandığında Not Defteri’nde bir günlük raporu açılacaktır.

Kazayla kapattıysanız, günlük otomatik olarak kaydedilir ve Günlükler sekmesini tıklayarak görüntülenebilir.

Not: MBAM, kaldırılması zor bir dosya ile karşılaşırsa, sizden ne yapmak istediğinizi soracaktır ikisine birden tıklayın ve MBAM’ın dezenfeksiyon işlemine devam etmesini sağlayın.

Bilgisayarı yeniden başlatmanız istenirse lütfen derhal yapın. Yeniden başlatılamaması, MBAM‘ın tüm zararlı yazılımları kaldırmasını önleyecektir.

Normal modda yeniden başlatıldıktan sonra, Malwarebytes Anti-Malware‘i yeniden başlatın ve kalan tehditler olmadığından emin olmak için Hızlı tarama gerçekleştirin.

3. Reklam yazılımının kalıntılarını kaldırmak için HitmanPro ile taramayı çalıştırın.

HitmanPro‘yu masaüstünüze indirin.

Programı başlatmak için HitmanPro‘ya çift tıklayın, HitmanPro‘yu başlatmaya çalışırken sorun yaşıyorsanız Force Breach modunu kullanabilirsiniz.

HitmanPro‘yu Force Breach modunda başlatmak için, HitmanPro‘ya çift tıkladığınızda sol CTRL tuşunu basılı tutun.  Bu sayede gereksiz tüm uygulamalar da kapatılacaktır.

HitmanPro başlayacak ve bu programı kullanarak bir sistem taramasını başlatmak için komutları takip etmeniz (İleri düğmesine tıklayarak) yapmanız gerekecek.

Program bilgisayarı taramaya başlayacak. Tarama işlemi genellikle 2-3 dakika sürer.

Bir sonraki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz lisansı etkinleştir seçeneğini seçin

Bir sonraki düğmeyi ve silinecek olan virüs bulaşmalarını tıklayın.

Bir sonraki düğmeyi tıklayın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

4. Zemana AntiMalware ile reklam yazılımını kaldırın

Zemana AntiMalware, kötücül yazılımların varlığını kontrol etmenize izin malware tarayıcısıdır. Ancak, Potansiyel Olarak İstenmeyen Programların (PUP’lar) çok güçlü bir şekilde algılanmasına da sahiptir; yalnızca PUP algılaması varsayılan olarak sonuç listesinde işaretlenmemiş olarak görünür. Bunları el ile kaldırıp kontrol etmeniz gerekir.

İpucu: Daha gelişmiş özellikler ve gerçek zamanlı koruma istiyorsanız, Zemana AntiMalware‘in enfekte sürümünü satın alarak virüs bulaşmanıza engel olabilirsiniz.

Zemana AntiMalware‘i masaüstünüze indirin.

“Zemana.AntiMalware.Setup.exe” dosyasını çift tıklatın ve programı yüklemek için yönergeleri izleyin.

Kurulumdan sonra, aşağıda gösterildiği gibi Zemana AntiMalware‘in ana ekranını göreceksiniz.

Derin Tara’yı seçin ve Tara düğmesini tıklayın.

Tarama tamamlandığında İleri’yi ve nerede silinecek virüs bulaşmalarını tıklayın.

 

VPN ve PROXY Kullanıyorsanız Uygulamanız Gerekenler

Burada anlatılan yöntem internete VPN ya da PROXY ile çıkış sağlayan kullanıcılar içindir. Eğer internete çıkışta bunları kullanmıyorsanız bu adımı uygulamanıza gerek yoktur.

Şimdiye kadar tüm anlatılanlara rağmen sorunu çözemediğinizi gördüyseniz henüz her şeyin bitmediğini de aklınızda tutun. Belki de sorun kullandığınız bir ağ geçidinden kaynaklanıyordur?

Bir VPN gibi bir ağ filtresi kullanırsanız, bu ağ düzeyinde filtreler tarafından atılan reklamları görmeniz mümkündür.

VPN‘ler (Sanal Özel Ağlar) veya PROXY Sunucuları, üçüncü taraf ağ bağlantıları vasıtasıyla internet bağlantınızı yönlendirir. Genellikle ISP’ler tarafından engellenen şebekelere erişmek için işletmelerde veya kişisel kullanım için dahi kullanılırlar. Ancak ücretsiz VPN‘ler, sıklıkla, bağlantılarınızı yeniden yönlendirmek için tarama oturumunuzdan gelir üretmek için reklamlar yayınlarlar. Belki de her şey bu reklamların başının altından çıkıyordur?

Yazılım oluşturulan reklamları tarayıcınızda görmek istemiyorsanız, VPN veya PROXY hizmetinizde ücretsiz plandan premium plana geçmeyi düşünebilirsiniz. Öte yandan, hizmeti çok fazla kullanmazsanız, tamamen kaldırmak isteyebilirsiniz. Tabii ki, ücretsiz hizmeti elinde tutmak ve reklamların ücretsiz bir hizmet için ödeme yapmak için uygun bir fiyat olduğunu kabul etmek de mümkündür.

Not: Bir PROXY veya VPN gibi ağ filtreleri üzerinden atılan reklamlar hizmete dayalı reklamlardır. Ücretsiz hizmetler sunmak için gelir üretmek için tarayıcılarınıza reklamlar görüntülerler. Böylece, ağ filtresi hizmetlerinden gelen reklamlar Reklam Yazılımı olarak kabul edilmeyebilir.

 

Zararlıların İşletim Sisteminden Temizlenmesi Önemsiz Yazılımların Temizlenmesi

Reklamlar tarayıcınızdan şimdiye kadar ortadan kaybolmadıysa, bilgisayarınızın size uzun zamandır biriktirmeyi başarabildiğiniz tüm önemsiz şeyleri temizlemenizi söylediğinin bir işareti olabilir. Ve bu aslında bunu yapmak için mükemmel bir zaman olabilir.

Eldeki tm senaryolara rağmen hala sorun ortadan kalkmadıysa format at demeden önce bir de aşağıdaki adımları uygulamayı denemelisiniz;

Denetim Masası >> Programlar ve Özellikler >> Programları Kaldır‘a gidin.

Disk alanını boşaltmak için kaldırabileceğiniz herhangi bir program için program listesini iyice tarayın. Temel olarak burada üç tür program olacaktır:

 1. Bildiğiniz ve kullandığınız programlar: İlk kategori programları, şu anda gözardı edilebilecek programlardır, çünkü bu programların bir şekilde kullanışlı olduklarını biliyorsunuz ve bu nedenle bunları kaldırmayacaksınız.

 

 1. Olası Zararlı Programlar: İkinci kategori programları, önce saldırmanız gereken kategorilerdir. Bilinmiyor olabilirler, ancak programın doğası gereği şüpheler uyandırırlar. Temel olarak, tarayıcı araç çubukları, arama motoru programları, vb. Gibi programları arayın. Varsa, bu tür tüm uygulamaları sisteminizden kaldırın ve değerli sabit disk alanınızdan bir kısmını tekrar kazanın.

 

İkinci kategori yazılımını kaldırdıktan sonra, sisteminizi yeniden başlatın ve daha sonra Adware’in kaldırılıp kaldırılmadığını görmek için tarayıcılarınızı çalıştırın. Başka reklam görmüyorsanız, kaldırdığınız bu programlardan herhangi biri tarafından atılmış olabilirler. Reklamlar hâlâ oradaysa bir sonraki adıma geçin.

 

 1. Bilinmeyen Programlar: Sırada bir ipucu bulamadığınız yüklü yazılım grubu var. Üçüncü kategoriye giren uygulamalara eliniz giderken daha dikkatli olmalısınız. Ne yaptıklarını veya nereden geldiklerini bilmiyorsanız, önceden bilgi sahibi olmadan bunları kaldırmanız önerilmez. Listede, tek tek kurulmamış programlar olabilir, aksine başka bir programın bir parçası olabilir. Bu programların kaldırılması, diğer programları etkileyebilir veya daha da kötüsü, Windows yüklemenizi bozabilir. !!! Dikkatlice devam edin – bu aşamada, bazı can sıkıcı reklamlardan dolayı sisteminizi bozmak istemezsiniz. !!!

 

Program listesi, yüklü programların adlarını ve yayıncılarının adını içerir. Listede kuşkulu bir şey olup olmadığına bakın: Yayıncı olmayan programlar, yanıltıcı uygulama adları ve logolar, hatalı yazılmış şirket isimleri vb. Tüm bu şüpheli programları sisteminizden kaldırın.

 

Böyle kapsamlı bir temizleme işlemi tamamlanmak için bir sistem yeniden başlatmayı hak eder. Bilgisayarınızı bir kez daha yeniden başlatın.

Yukarıdaki tüm adımlar tüm istenmeyen reklamları tüm tarayıcılarından başarıyla kaldırdıysa ne ala, arkanıza yaslanın ve kendinizi tebrik edin.

Belki de Her Şeyi Çözmenin Tek ve Kesin Çözümüdü: Format Atmak

Bu kısmı uzun uzun anlatmayacağız. Şimdiye kadar en baştan tarayıcının basit ayarlarından tarayıcı içi tarayıcı dışı üçüncü parti yazılımlar dâhil pek çok seçeneği denemenize rağmen sorunu çözememiş olabilirsiniz. Elbette ne kadar kapsamlı bir anlatım yapmış da olsak da sizin daha farklı bir yöntemle olaya  müdahale edecek bir eklenti ya da sistemsel kaynaklara yönelik programları keşfetmeniz olasıdır.

Meşhur bir fıkra vardır. Hani mühendislerle dolu bir araba yolda kalınca herkes bir öneride bulunur. Çözüm bulunamayınca belki halleder diyerek bir de bilgisayar mühendisinden fikir almak isterler. Mühendisin cevabı nettir: “herkes insin yeniden binelim”

Evet belki de artık tüm her şeyi baştan ele almanın zamanı gelmiştir: FORMAT ATIN


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir