Bilgisayarda İstenmeyen Reklamları Engelleme


windows

Web kullanıcıları, çevrimiçi reklamları iki tür bölüme ayırıyor:

İyi Reklamlar: Sadece aktif olarak onları görmek isteyen insanlara sunula reklamlar, eski Sarı Sayfalardaki sınıflandırılmış reklamlar gibi.

Kötü Reklamlar: İzinsiz insanların bilgisayar monitörlerinde zorla kendisini göstermeye çalışan reklamlar.

Yapılan araştırmalar, çoğu web kullanıcısının web sitelerindeki istenmeyen reklamlardan çok hoşlanmadığını gösteriyor. İstenmeyen reklamlar, müdahaleci ve rahatsız edici olarak kabul edilir ve yavaş bir internet bağlantınız varsa gerçek bir sıkıntı olabilir.

Neyse ki, herhangi bir web sitesinden hemen hemen tüm reklamları kaldırmak için web tarayıcı yazılımını yapılandırmak çok kolay. Burada uygulanabilecek iki temel yöntem vardır:

Birisi, reklamların kaynağını ortadan kaldırmaktır, diğeri ise reklamları bir sayfaya koyan mekanizmayı devre dışı bırakmak. Biz de yazımızda bu iki yöntem için bu işlemlerin nasıl çalıştığından bahsedeceğiz.

1: Kaynağı ortadan kaldırın: Adblocker kullanın

Çoğu reklam, üzerinde görünen web sayfalarından ziyade uzmanlaşmış web sitelerinde barındırılır. Reklamları bilgisayarınıza Adblock yazılımı kullanarak gönderen bu özel reklamcılık web sitelerini engelleyebilirsiniz. Tüm büyük tarayıcılarda bazı türde reklam yazılımı mevcuttur:

AdBlock Plus: Firefox için eklenti.

IE7Pro: Internet Explorer için çok amaçlı eklenti

ChromeAdblock: Google Chrome için eklenti.

Safari Adblock: Safari için eklenti.

Opera‘ nın içinde kendi gömülü bir engelleme sistemi mevcut.

Her bir reklam veren, reklam yayınlayan bir veya daha fazla web sitesi listesine aktif olarak abone olmanızı ister ve belirli kaynaklardan reklamlar almak isterseniz bu listeleri kullanmanıza izin verir.

2: Mekanizmayı Devre Dışı Bırak: NoScript Kullan

Çoğu reklam, JavaScript tarafından web sayfalarına eklenir. Firefox ve Chrome için eklenti olan NoScript, kullanıcının JavaScript’ i olduğu kadar Java, Silverlight’ ı ve bu can sıkıcı can sıkıntılarının kaynağı olan Flash’ ı engellemesine olanak tanır. NoScript, muhtemelen herhangi bir web tarayıcısına uygulanması mümkün olan en yararlı tek eklentidir.

NoScript, varsayılan ayarlarını aşmanıza ve belirli web sitelerinde belirli komut dosyalarına izin vermenize izin verir. Örneğin, alışveriş sepeti kontrol sistemlerinin çoğunda JavaScript kullanılması gerekiyor.NoScript şu anda yalnızca Firefox ve Chrome için mevcuttur. Opera’ da bazı benzer özellikler yerleşik ancak, NoScript ile Firefox kadar etkili olamıyor gibi görünüyor.

Clickto Flash, Safari’ nin Mac OSX sürümünde Flash’ ı engellemek için harika bir iş yapıyor olsa da, Safari için geliştirilen herhangi bir şey eklenti yok. Internet Explorer için ise durum daha da vahim, vaat edilen hiçbir şey yok.

NoScript’i bir reklam engelleyici ile birleştirerek, neredeyse tüm istenmeyen çevrimiçi reklamlardan kurtulursunuz.

Bazı Reklamlar Devam Edebilir

Bu yöntemler her reklamı ortadan kaldıramaz. Bir reklam bir web sayfasına diğer herhangi bir metin parçası gibi dâhil edilmişse, kaldırmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Ancak reklamları bu şekilde eklemek çok emek yoğun bir yöntemdir ve nadiren kullanılır. Hemen hemen tüm reklamlar, yukarıda açıklanan yöntemlere karşı savunmasızdır.

JavaScript ve Flash bazen dekoratif animasyonlar gibi bazı önemli özelliklere sahip olmayan web sitelerini geliştirmek için kullanılır. Gezinme menüleri gibi önemli özellikleri oluşturmak için JavaScript’i veya Flash’ı kötüye kullanan arada bir web sitesinde karşılaşabilirsiniz. Bazı web siteleri tamamen Flash kullanılarak oluşturulmuştur. Bu gibi durumlarda, belirli durumlarda betiklerine izin vermek için NoScript’in varsayılan ayarlarını değiştirmeniz gerekecektir. YAncak günümüzde zaten arama motorları ile uyumluluk sorunları yaşaması ve güvenlik sorunları nedeniyle Flash oldukça terkedilerek yerini HTML%’in gücüne bırakmışdurumda.

Güvenlik Faydaları

JavaScript ve Flash yalnızca web sitelerinde ve dolayısıyla ziyaretçilerin bilgisayarlarına reklamlar yerleştirmez. Ayrıca kötü niyetli yazılımları iletmek için kullanılırlar. NoScript ve reklam engelleme yazılımının kullanılması, bilgisayarınızda biten bir sürü kötü işi engeller ve herkesin internet güvenlik uygulamalarının bir parçası olmalıdır. Bilgili web kullanıcılarının çoğunluğu için, özellikle NoScript, başka herhangi bir şeyden çok bir güvenlik aracıdır.

Reklamlar Yok Edilirse, Kim Kaybedilir?

Artıları çok, ancak çok az eksileri mevcut:

Reklam verenler kaybedecek, ancak çok fazla değil. İstenmeyen, spekülatif reklamların baskısı veya televizyonda gösterilenden çok daha düşük başarı oranı var. Bu makaleye göre, çevrimiçi reklamlar için ortalama tıklama oranı% 1’den az. Bir başka deyişle, yüz web sitesinden birinde bir ziyaretçiden daha azı aslında reklam verenin web sitesini ziyaret etmek için bir reklam tıklama zahmetine girmektedir.

Reklamları barındıran web sitesi sahipleri de kaybetmeyecek. Düşük tıklama oranları, tıklama başına yalnızca birkaç peni fiyatlarla birleştiğinde, sınıflandırılmamış reklamcılık gelirlerinin zayıf olduğu anlamına gelir. Belki de bu şekilde reklam verenler de daha üsluplu reklam verme çabasına girerler.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir